Коли льон використовується в нехарчових і промислових цілях, його іноді називають насінням льону. Насправді лляне масло є інгредієнтом, який міститься в олійних фарбах, обробці деревини або шпаклівці. 

Однак лляна олія – це інша історія. Багате джерело корисних жирів, воно пропонує численні переваги для здоров’я, якщо вживати його під час їжі. 

Що таке лляна олія? 
Лляна олія, яка доступна у формі рідини, походить із насіння рослини льону.  

Її отримують холодним пресуванням дозрілих і висушених свіжих насіння льону. Цей метод дає олію з більшою користю для здоров’я. Холодне пресування зберігає антиоксиданти, які можуть бути пошкоджені нагріванням. 

І насіння льону , і лляна олія містять  омега-3 жири . Вони відомі як незамінні жири. Це означає, що ми маємо отримувати їх із свого раціону. Ми їх не робимо. Ми повинні отримувати їх із їжі.

Але насіння льону та лляна олія відрізняються кількома параметрами. Наприклад, насіння льону містить багато клітковини.

Користь лляної олії 

Лляна олія має безліч важливих переваг для здоров’я. 

Містить здорові жири 
Хоча лляна олія на 100% жирна, це не означає, що вона шкідлива для здоров’я. По-перше, жир – це  ненасичені жири , корисні для здоров’я серця.

Омега-3 жири пов’язані з багатьма перевагами для здоров’я. Вони включають зниження ризику:

  • Розвитку захворювання серця .
  • Розвиток тромбів.
  • Смерті, якщо у вас є хвороба серця.

Омега-3 жири також пов’язані зі зниженням рівня холестерину та можуть навіть покращити ваш настрій. 

Тип омега-3 жиру в лляній олії - це альфа-ліноленова кислота (АПК), яка є рослинним жиром. У таких рибах, як лосось, омега-3 жирними кислотами є ейкозапентаєнова кислота (EPA) і докозагексаєнова кислота (DHA).

Лляна олія — це найбагатше джерело АЛК, рослинної омега-3 жирної кислоти. Це хороший вибір для веганів або людей, які не хочуть їсти рибу. 

Невелике  дослідження 2015 року  за участю 15 чоловіків показало, що прийом багатої на АЛК лляної олії протягом 12 тижнів значно знизив їхній рівень дрібних частинок холестерину ЛПНЩ, інакше відомих як поганий холестерин.  

Цей тип холестерину пов’язаний з атеросклерозом — затвердінням артерій — що є фактором ризику серцевих захворювань. Чоловіки також спостерігали значне зниження рівня ЛПНЩ вже через чотири тижні прийому добавок.  

Крім того, ще одне дослідження 2015 року за участю літніх людей показало, що лляна олія знижує рівень ЛПНЩ (або поганого холестерину) і підвищує рівень ЛПВЩ (або хорошого холестерину). 

Містить лігнани 

Лляна олія є одним з найбагатших рослинних джерел лігнанів. Це антиоксидантні та протизапальні сполуки. Хронічне запалення пов’язане з усіма видами проблем зі здоров’ям, включаючи ожиріння, метаболічний синдром, діабет 2 типу та хвороби серця. Мета аналіз досліджень 2018 року виявив багатообіцяючий зв’язок між лляною олією та її здатністю зменшувати стрес, який сприяє запаленню.

Також відомо, що старіше, але важливе канадське дослідження 2013 року вперше показало зв’язок між споживанням насіння льону та зниженням ризику раку грудей. Це сталося завдяки лігнанам, які містяться в лляній олії.

Вчені також досліджують , чи можуть лігнани призвести до зниження ризику серцевих захворювань і остеопорозу, хоча необхідні додаткові дослідження.

Скільки потрібно приймати лляної олії?

Приймати лляну олію щодня цілком нормально і тут варто додати, що стандартної рекомендованої дози не існує. Однак пара чайних ложок до столової ложки лляної олії (еквівалентно одній-трьом капсулам) на день є типовою кількістю.

Ця кількість забезпечить вам основну частину рекомендованого добового споживання АЛК омега-3. Щоденна норма АЛК для жінок становить близько 1100 міліграмів, а для чоловіків — близько 1600 міліграмів. «Столова ложка лляної олії містить приблизно від 730 до 1095 міліграмів АЛК. 

Побічні ефекти 

Як і у випадку з багатьма добавками, занадто багато лляної олії може розладнати ваш шлунок. Прийом великої кількості лляної олії може спричинити рідкий стілець — тобто кал м’якший — і навіть діарею . Деякі люди також потенційно можуть мати алергічну реакцію.

Лляна олія також може зменшити здатність вашої крові згортатися та може збільшити ризик кровотечі. «Якщо ви приймаєте антикоагулянти (антизсідання) — або будь-які трави чи добавки, які є антикоагулянтами — лляної олії може бути занадто багато. Якщо ви використовуєте лляне масло або приймаєте капсули, вам також слід припинити прийом за кілька тижнів до планової операції. 

Якщо ви приймаєте ліки від артеріального тиску — або будь-які ліки, трави чи добавки, які знижують артеріальний тиск — лляна олія також може призвести до занадто сильного зниження  артеріального тиску.

Найкраще використовувати свіжу лляну олію, як у заправці для салату, соусі чи соусі, або додавати до коктейлю, смузі чи йогурту. Але олійна форма має менший термін зберігання, ніж насіння, тому зберігати її потрібно в прохолодному темному місці. 

Чи є лляна олія суперпродуктом?

Дієтологи не мають єдиного визначення суперпродукту  —  хоча, загалом, це низькокалорійні продукти, наповнені поживними речовинами. Використовуючи цей опис, лляна олія, безумовно, підійде. Зрештою, це пов’язано зі здоров’ям серця, сильною імунною системою, зменшенням запалення та зниженням рівня холестерину. .